No Image
برای سفر به دشت گل لایزنگان

اگر میخواهید سفری خوب داشته باشید بخوانید!

مقدمه:

منطقه ای که امروزه به نام «دشت گل» معروف شده است را مردم لایزنگان از قدیم تا کنون «گذارِ اَشکالی» goδâ:r-e eškâl-i و «سرحد» با تلفظ محلی «سَرَذ» sa:raδ می گویند. عمده ترین بخش گلهای دیم مردم لایزنگان در این منطقه واقع شده است. چند سالی است که به همت اهالی لایزنگان و دوستان دیگر جشنواره ی «گل و گلاب» در این روستا برگزار می شود. کسانی که قصد سفر به این منطقه را دارند لطف کنند به نکات زیر توجه کنند تا هم خودشان از این سفر لذت ببرند و خاطره ی خوشی در ذهنشان بماند و هم اهالی این روستا از مهمانان راضی باشند.

۱-متأسفانه کسانی که به تبلیغ و تشویق مردم برای بازدید از «دشت گل» فعالند این نکته را گوشزد نمی کنند که راه خاکی و خراب است.

۲-اگر با ماشین های سواری از قبیل پژو پارس، پراید و… قصد سفر داشته باشید دچار سختی و مشقات زیادی خواهید شد.

۳-رانندگی ماشین را به افراد باتجربه بسپارید.

۴-اگر در طول مسیر قصد توقف دارید میان راه پارک نکنید. راه باریک است و مهمان ها و اهالی دائم در رفت و آمدند. لطف کنید طوری پارک کنید که دیگران متحمل سختی نشوند.

۵-حقوق فردی را رعایت کنید.

۶-وسایل ایمنی خودرو و بنزین فراموش نشود.

۷-آب و غذا به همراه داشته باشید.

۸-اگر قصد دارید شب را در آنجا (دشت گل) سپری کنید حتماً لباس گرم و پتو به همراه داشته باشید، چون شبهای آنجا سرد است.

۹-طبیعت را تخریب نکنید. برای مثال ار روشن کردن آتش خودداری کنید چراکه احتمال آتش سوزی در این فصل زیاد است و یک اشتباه باعث ویرانی معیشت چند خانواده خواهد شد.

۱۰-اگر در بین راه ماشین بکس باد کرد و مجبور شدید سنگ زیر لاستیک ماشین بگذارید، شما را به هرکس دوست دارید پس از نجات برگردید و سنگها را از وسط راه بردارید. شاید شما یک بار از این راه عبور کنید اما اهالی لایزنگان هر روز از این راه عبور میکنند و معیشت خانه و خانواده ی خود را تهیه میکنند.

۱۱-لطفا بدون اجازه گلهای مردم را نچینید. همچنین صاحب باغ گل را در استیصال قرار ندهید. هستند کسانی که درآمد یک سالشان از همین گلهاست.

۱۲-با توجه به این که یکی از ویژگی های سرزمین های کوهستانی (ارتفاعات) آفتاب سوختگی است خانم ها و کسانی که به پوست خود اهمیت میدهند و نسبت به این ماجرا حساسند از ضدآفتاب استفاده کنند.

۱۳-با سرعت مطمئنه حرکت کنید. به علت تردد زیاد وسایل نقلیه، سطح جاده از خاک نرم پوشیده شده و پستی ها و بلندی ها به خوبی دیده نمی شوند.

شاید این مطالب چندان به فرهنگ مردم و گویش پژوهی مرتبط نباشد اما چون کسی گوشزد نمیکند ناچاریم.

دسته: کلیات | نويسنده: حسن رنجبر


ارسال نظر

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

شعر محلی

لبت قِیْطون و دنّون اُسُّغونه *** دو ابروت همچنون تیر و کمونه. (آغابگ فروزان)

ورود

آمار سایت

  • 1
  • 2
  • 16
  • 388
  • 2,017
  • 47,412
  • 188,557

بایگانی

No Image No Image